sposoby na znalezienie pracy

Jeśli aktualnie szukasz pracy w Pile bądź w pobliskich miejscowościach, ten artykuł jest dla ciebie! Przedstawimy w nim 7 sposobów na zwiększenie swoich szans na rynku pracy. Poznaj najlepsze sposoby poszukiwania pracy!

Skuteczne sposoby poszukiwania pracy:

Z pomocą portali społecznościowych

Komunikatory i portale społecznościowe już dawno przestały być miejscem, gdzie jedynie zamieszczamy swoje udane zdjęcia z wakacji. Obecnie jest to obszar, w którym można, a nawet powinno się szukać nowej pracy! Najpopularniejsze i zarazem największe – Facebook i LinkedIn są do tego odpowiednio przystosowane. Oto nasze praktyczne porady, jak wykorzystać ich możliwości:

#Facebook

Aby znaleźć pracę za pomocą tego narzędzia, wystarczy skorzystać z wyszukiwarki. Warto dołączyć do interesujących nas grup tematycznych, wpisując hasła „praca”, „dam pracę”, „oferty pracy” itp. Możliwości Facebooka chętnie wykorzystują pracodawcy rekrutujący do pracy za granicą, w IT, na magazynie czy w budowlance. Możemy też odnaleźć stronę firmową (fanpage) agencji zatrudnienia i pośrednictwa pracy i sami zamieścić swoje ogłoszenie z opisem doświadczenia i gotowości do objęcia nowego stanowiska.

#LinkedIn

Dla osób, które dokładnie wiedzą, jak poprowadzić swoją ścieżkę kariery, bardzo dobrym narzędziem będzie właśnie LinkedIn. Skupia on pracowników i pracodawców w liczbie 500 milionów użytkowników! Na początek konieczne jest uzupełnienie własnego profilu, następnie warto nawiązać lub odświeżyć kontakty biznesowe. Możemy też ułatwić pracę rekruterom poprzez odznaczenie specjalnej opcji w swoim profilu, a nawet nawiązanie bezpośredniego kontaktu z nimi.

Portale ogłoszeniowe

Potencjalnego pracodawcy dobrze jest też szukać poprzez znane portale ogłoszeniowe, takie jak OLX czy Gowork. Specjaliści odradzają natomiast obserwowanie stron lokalnych o niewielkim zasięgu, ponieważ często pojawia się tam duża ilość spamu. Dodatkowo warto zajrzeć na strony internetowe firm, z którymi najbardziej chcielibyśmy się związać. Może się bowiem okazać, że rekrutacja odbywa się wyłącznie za ich pośrednictwem.

Szukanie pracy w twojej branży

Posiadając określone umiejętności i wykształcenie, lepiej nie zaprzątać sobie głowy wszystkimi dostępnymi wakatami w naszej okolicy, lecz działać bardziej celowo. Duże zapotrzebowanie na specjalistów sprawiło, że interesującą nas ofertę pracy znajdziemy dosyć szybko, jeśli tylko wiemy, gdzie szukać. Internet otworzył wiele możliwości, zwłaszcza dla takich zawodów, jak niania, pracownik budowlany, informatyk, przedstawiciel handlowy, copywriter, hostessa, pracownik utrzymania czystości czy oczywiście specjalista IT. Każdy z tych zawodów ma kilka stron internetowych służących wyłącznie do szukania pracy w branży.

Powiatowy Urząd Pracy

Jeśli natomiast nie posiadamy umiejętności przydatnych w naszej okolicy i od dłuższego czasu nasze poszukiwania wydają się bezskuteczne, warto udać się do Urzędu Pracy. Dzięki rejestracji w nim otrzymamy świadczenia zdrowotne, a nawet możliwość czasowego zasiłku. Czasami warto skorzystać też z oferowanych przez tę instytucję szkoleń i kursów.

Projekty unijne i staże

Dofinansowanie do naszego dalszego rozwoju zapewniają też projekty zasilane z Funduszy Unijnych. Możemy w ten sposób zdobyć bezpłatnie uprawnienia spawacza, operatora koparko-ładowarki lub księgowej. Podczas szkolenia i stażu zwykle mamy zapewnione też wsparcie pośrednika pracy, który pomaga nam znaleźć zatrudnienie.

Rynek pracy zdalnej

W dzisiejszych czasach, kiedy tak wiele rzeczy odbywa się w wirtualnej rzeczywistości, nie możemy zapominać, że praca w trybie zdalnym również jest w zasięgu naszej ręki. Interesujące nas oferty znajdziemy na takich portalach jak useme.eu, Indeed czy wspomniany już OLX. Jacy pracownicy są najczęściej poszukiwani w tych miejscach? Będą to głównie copywriterzy, wirtualni asystenci, specjaliści ds. marketingu, rekruterzy, telemarketerzy, graficy komputerowi i programiści.

Metoda rekomendacji

Na koniec wspomnijmy o metodzie poszukiwania pracy, o jakiej zdarza nam się zapominać, czyli o wzajemnym polecaniu wśród znajomych. Co tu dużo mówić, dobre relacje z sąsiadami i krewnymi mogą sprawić, że jako pierwsi dowiemy się o wolnym stanowisku z interesującej nas kategorii.

Przeczytaj też: Najlepsze firmy do pracy w Pile w 2023 roku | Policjant kryminalny – co warto wiedzieć?

Najskuteczniejsze sposoby poszukiwania pracy w Pile a twoje przygotowanie

Bez względu na to, ile i jakie metody poszukiwania pracy w Pile wybierzemy, powinniśmy pamiętać, o kilku kluczowych dla przyszłego pracodawcy kwestiach. Chodzi oczywiście o profesjonalne CV skrojone pod konkretną firmę, a także krótki, lecz entuzjastyczny list motywacyjny. Bez tych dwóch elementów trudno oczekiwać zaproszenia do rozmowy kwalifikacyjnej. Wrażenie, jakie zrobimy podczas tego pierwszego spotkania, jest także niezmiernie ważne. Każda więc rozmowa kwalifikacyjna powinna być przez nas potraktowana poważnie i poprzedzona starannymi przygotowaniami. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *