Jakie prace w Toruniu warto wziąć pod uwagę?

Mieszkasz w Toruniu i zastanawiasz się, jaki obrać kierunek swojej kariery zawodowej? Chcesz znaleźć pracę, w której możesz liczyć na stabilizację i dobre wynagrodzenie? Sprawdź, jak wygląda sytuacja na toruńskim rynku pracy i jakie prace w Toruniu warto wziąć pod uwagę!

Toruński rynek pracy

W 2021 roku w mieście przeprowadzono sporo inwestycji, które sprawiają, że miasto stało się bardziej przyjazne nowym mieszkańcom i turystom. Co jednak dzieje się na rynku pracowników i pracodawców?

Zebrane niedawno dane, pokazują, że lokalna gospodarka opiera się przede wszystkim na handlu, branży IT i finansowej, czym nie różni się od innych większych miast w Polsce. Do specyficznych zjawisk zaliczają się jednak licznie organizowane targi i jarmarki. Zjeżdżają wtedy do Torunia przedstawiciele różnych zawodów, a często także pracownicy działu HR. 

Poza tym w tym drugim co do wielkości mieście w woj. kujawsko-pomorskim zatrudnienie można znaleźć w przemyśle:

 • spożywczym,
 • chemicznym,
 • tworzyw sztucznych,
 • farmaceutycznym,
 • turystycznym,
 • logistycznym,
 • medycznym.

Na rynku pracy nie tylko w Toruniu, ale też na całym świecie sporo zamieszania wprowadziłam pandemia COVID-19. Choć niektóre instytucje i przedsiębiorstwa musiały na jakiś czas się zamknąć, nie wpłynęło to diametralnie na liczbę osób zarejestrowanych w Urzędzie Pracy. Stopa bezrobocia w październiku 2021 była wręcz niższa niż tuż przed pandemią. Z punktu widzenia szukających zatrudnienia jest to z pewnością dobra informacja. 


Najprężniej rozwijające się sektory gospodarki

Informacje przekazane na stronie Głównego Urzędu Statystycznego z 2020 roku wskazywały, że najwyższy poziom zatrudnienia odnotowano w

 • branży usług (handel, naprawa pojazdów, zakwaterowanie i gastronomia, transport i gospodarka magazynowa, informacja i komunikacja),
 • w przemyśle i budownictwie,
 • w sektorze finansowym (działalność finansowa, obsługa nieruchomości i działalność finansowa),
 • w sektorze rolniczym (brano tu pod uwagę także łowiectwo, rybactwo i leśnictwo).

Możemy więc się spodziewać, że oferty pracy w Toruniu będą najczęściej związane właśnie z tymi działami gospodarki.

Ile można zarobić w Toruniu?

Wysokość przeciętnej pensji dla mieszkańca Torunia bądź najbliższych okolic zależy oczywiście od wielu czynników. Na pomoc znów przychodzą statystyki podawane przez GUS. Dowiadujemy się z nich między innymi, że w 2020 roku toruńscy pracownicy mogli liczyć na najwyższe pensje w skali całego woj. kujawsko-pomorskiego. Średnie wynagrodzenie wynosiło wtedy 5 331,63 złote i było ono wyższe niż pensja w pozostałej części regionu, w tym w pobliskiej i rywalizującej Bydgoszczy.

Najlepiej opłacane osoby są zatrudnione na stanowiskach dyrektorskich i menedżerskich. Jeśli więc zależy nam na naprawdę wysokich zarobkach, ale też z szerokim zakresem obowiązków, to możemy celować w firmy szukające:

 • kierowników utrzymania ruchu,
 • dyrektorów handlowych,
 • dyrektorów finansowych,
 • kierowników ds. personalnych,
 • dyrektorów ds. logistyki.

Oczywiście rekrutacja na takie stanowiska wiąże się ze spełnieniem wyśrubowanych wymagań.

 Przyszłościowe zawody

Skupmy się teraz na tym, jakich pracowników aktualnie najbardziej poszukują pracodawcy. Zgodnie z badaniem Barometru Zawodów, który przygotowuje co roku Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w mieście poszukiwani są kandydaci na stanowisko:

 • lekarza, pielęgniarki, położnej, psychologa, psychoterapeuty, ratownika medycznego, fizjoterapeuty, masażysty, opiekunki osoby starszej i niepełnosprawnej;
 • nauczyciela przedszkola, przedmiotów zawodowych, nauczyciela w szkołach specjalnych i oddziałach integracyjnych;
 • pracownika służby mundurowej,
 • betoniarza, stolarza, brukarza, zbrojarza, dekarza, operatora sprzętu, montera i mechanika;
 • specjalisty elektroniki, automatyki, robotyki;
 • kierowcy, fryzjera, księgowego, a także jako doradca klienta.

 Warto przy tym pamiętać, że nawet jeśli nie mamy odpowiedniego wykształcenia lub do tej pory pracowaliśmy w zupełnie innej branży, nadal możemy się przekwalifikować. Urzędy Pracy oferują bardzo korzystne dofinansowania do kursów i szkoleń, a czasami możemy też liczyć na wsparcie przyszłego pracodawcy.


Bez względu na to, którą ścieżką ostatecznie zdecydujemy się pójść, warto śledzić aktualne doniesienia i brać je pod uwagę przy planowaniu swojej dalszej edukacji i rozwoju.