piła atrakcje

Piła leży w północno-zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim. Przez miasto przepływa rzeka Gwda. Oprócz interesującej historii miasta ma ono również liczne atrakcje turystyczne. Spróbujmy dowiedzieć się o nich czegoś więcej!

Piła – miasto niemal od zera…

Piła, dziś miasto, a kiedyś osada rybacka, zdobyła prawa miejskie już w XV wieku, co zostało potwierdzone w 1513 roku przez Zygmunta Starego. W 1755 roku urodził się tu chyba najwybitniejszy mieszkaniec miasta – Stanisław Staszic. Był on księdzem, pisarzem, mężem stanu i filozofem, ale zasłynął najbardziej jako twórca geologicznej mapy Polski.

Miasto doznało sporych szkód podczas II wojny światowej, zwłaszcza w 1945 roku, kiedy to weszło w skład umocnień Wału Pomorskiego. Toczyły się tutaj ciężkie walki, których nie wytrzymało większość zabudowań. Miejscowość musiała więc zostać odbudowana niemalże od zera.

Dziś to największe miasto w Północnej Wielkopolsce jest silne gospodarczo, ale też oferuje wiele ciekawych atrakcji.

Zielono mi… czyli witamy w Pile!

Już samo położenie Piły nad rzeką Gwdą sprawia, że okolica jest niezwykle malownicza. Ponad połowę jej powierzchni stanowią lasy i połacie ziemi otoczone nowoczesnymi dzielnicami mieszkaniowymi. Znajdziemy tu również liczne jeziora, parki i rezerwaty przyrody. Co więcej, znaczna część terenów samego miasta zakwalifikowała się do obszarów Natura 2000. W granicach miasta znajduje się aż 19 stawów. Przyjrzyjmy się bliżej tym terenom oraz śladom pilskiej historii.

#Centrum miasta

Piła, atrakcje czekają tutaj dla każdego. Centrum tętni życiem zwłaszcza wieczorem. Możemy zaplanować wyjście z przyjaciółmi do urokliwych kawiarenek i restauracji lub pubów, które przyciągają tańcem, kręglami czy karaoke. Miasto organizuje tutaj także liczne koncerty, pikniki, juwenalia, spektakle teatralne czy jarmark bożonarodzeniowy. To właśnie w centrum znajduje się również wspaniały Park na Wyspie, czyli najbardziej rozpoznawalne i charakterystyczne miejsce w Pile. To tak naprawdę rodzaj zielonej enklawy i idealne miejsce na odpoczynek od miejskiego zgiełku.

#Kąpielisko Płotki

Jezioro Płotki to chyba najbardziej lubiane przez mieszkańców miejsce letniego wypoczynku. Jezioro otoczone lasami, piaszczyste oraz trawiaste plaże, boiska do siatkówki czy baza rekreacyjna z kawiarnią oraz miejscem do grillowania to fantastyczne miejsce do spędzenia wolnego czasu! Można tu również wypożyczyć sprzęt wodny, a dzieci przyciąga dobrze urządzony plac zabaw, park linowy i dmuchane zamki. Do kąpieliska dojechać możemy wygodną ścieżką rowerową prowadzącą od centrum. To także doskonałe miejsce do nurkowania i raj dla wędkarzy

Gdybyśmy jednak nie chcieli wypoczywać przy jeziorze Płotki, mamy do dyspozycji jeszcze okoliczne jeziora. Na przykład jedno z największych Jezioro Rudnickie znajduje się terenie rezerwatu „Kuźnik”. Ze znajdującej się w pobliżu Góry Cygańskiej mamy na nie piękny widok!

#Park Miejski im. Stanisława Staszica i inne zabytki

Ten teren zielony nosi miano jednego z najstarszych w Wielkopolsce, został bowiem założony w ostatnich latach XIX wieku. Znajduje się również w rejestrze zabytków. W parku miejskim podziwiać możemy Nowy Dom Strzelecki (także zabytek) czy secesyjną altanę z początków XX wieku. Przystań ma tutaj również tramwaj wodny Gordalina kursujący od maja do września.

Ze względu na historię miasta, nie znajdziemy w Pile wielu zabytków, ale wyjątek stanowi neogotycki kościół poewangelicki Matki Bożej Częstochowskiej. Jest to najstarsza budowla sakralna w mieście, pochodząca z lat 1892-1893. Do innych, XVIII-wiecznych budynków możemy zaliczyć dom, w którym urodził się Stanisław Staszic, a w którym dzisiaj mieści się Muzeum Stanisława Staszica.

#Piła – atrakcje dla dzieci

Piła – atrakcje dla najmłodszych. Na każdego młodego sportowca czeka sporo zajęć, które organizuje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Duży wybór będą mieli zwłaszcza ci młodzi, którzy zdecydują się trenować piłkę nożną. Atrakcją dla rodzin jest również wizyta w AquaParku, w którym dostępne są sauny, hydromasaż, jacuzzi, kaskady wodne oraz brodzik dla dzieci. Dużą popularnością cieszy się także lodowisko czynne w sezonie zimowym.

Warto wspomnieć przy tej okazji, że wszystkie place zabaw oraz boiska w Pile są dobrze utrzymane, konserwowane i remontowane, ponieważ miejski urząd nie szczędzi się na to środków.

Przeczytaj też: Prace w Toruniu, które warto wziąć pod uwagę

#Pilskie Muzeum Wojskowe

Na koniec wspomnijmy o Pilskim Muzeum Wojskowym, przyciągającym zwłaszcza pasjonatów historii. Wykwalifikowani pracownicy chętnie opowiadają o burzliwych dziejach miasta i pomagają przyjrzeć się najbardziej interesującym eksponatem. Najcenniejszy z nich to samolot Su-22M4, służący na pilskim lotnisku. Zostały na nim zachowane oryginalne malowanie z czasów służby!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *