atrakcje dla dzieci piła

W Pile jest mnóstwo atrakcji, które spodobają się rodzinom z dziećmi. Wśród nich króluje oczywiście słynny na całą okolicę Aquapark, ale to nie jedyna forma spędzania wolnego czasu w mieście. Przyjrzyjmy się najciekawszym propozycjom! Atrakcje dla dzieci i nie tylko!

Pilski Park Trampolin Jump Extreme

Jump Extreme znajduje się na ulicy Warsztatowej. Dorośli i dzieci uwielbiają to miejsce przede wszystkim za 16 różnych trampolin, basen wypełniony gąbkami, kosze oraz specjalnie wyznaczoną do organizacji urodzin strefę. 

Świetną rozrywką dla całej rodziny będzie też skorzystanie z atrakcji „Mini Golf Star Wars”. Została ona przygotowana tak, by uczestnicy czuli się jak pasażerowie lotu w kosmos, niczym legendarni Luke Skywalker czy Han Solo. Klimat taki zapewnia mroczna sceneria, arcydzieła graffiti UV oraz 18 profesjonalnych torów do gry w Minigolfa. 

Aquapark

Do Aquaparku przy ul. Artura Grottgera 4 warto przyjść niezależnie od tego, czy akurat pada deszcz, czy jest słonecznie. Starszaki na pewno chętnie pobawią się w basenie rekreacyjnym i sportowym i znajdujących się przy nich dwóch dużych zjeżdżalniach, natomiast młodsze dzieci będą miały do dyspozycji brodzik i mini zjeżdżalnię w kształcie słonika. Poza tym można się tu zrelaksować w wannach whirpool czy poddać działaniu biczy wodnych, gejzerów i dysz masujących. 

To tyle, jeśli chodzi o strefę basenową, ale nie wszystko w temacie Aquaparku!. W sezonie od listopada do marca działa także lodowisko kryte, które umożliwia także wypożyczenie łyżew i kasków. Trzeba przyznać, że ten adres w Pile powinniśmy zapamiętać. 

Park na wyspie

Piła to miasto, które wyróżnia się spośród innych podobnych wielkością miejscowości. Co jest tutaj tak niezwykłego? Wspaniały park na wyspie na rzece Gwda! Znajduje się on właściwie w centrum miasta, dlatego mieszkańcy traktują go jako rodzaj zielonej enklawy i miejsce odpoczynku od codziennego zgiełku. Urok tego miejsca na pewno docenią także najmłodsi! 

Polecamy: Uprawnienia SEP – kompendium wiedzy

park na wyspie piła
Źródło: Piła. Park na Wyspie (Facebook)

Jezioro Płotki

Jeżeli jednak mamy ochotę na wypoczynek nad czystym jeziorem, koniecznie obierzmy sobie za cel jezioro Płotki, leżące niedaleko Piły. Urlopowiczów przyciąga tu piaszczysta plaża ze strzeżonym kąpieliskiem, możliwość wypożyczenia sprzętów wodnych, boisko do piłki plażowej i dobrze zorganizowane zaplecze gastronomiczne. 

Na poszukiwaczy podwodnych przygód czeka też specjalna atrakcja – pod wodą stworzono park jurajski dostępny w całości dla nurków. Jeśli będziemy mieć trochę szczęścia, to zobaczymy też jednego z dinozaurów, który wynurza się z wody raz dziennie!

Geo Park Linowy

Niektóre dzieci urodziły się po to, by się wspinać i eksplorować. Niestety, na co dzień mają niewiele możliwości do rozwijania swoich pasji. Najlepszym więc sposobem, by im to umożliwić, są odwiedziny w Geo Parku Linowym znajdującym się nad jeziorem Płotki. Stworzono tu ponad 800 metrów tras zawieszonych na drzewach na wysokości od 3 do 12 metrów nad ziemią. Do wyboru mamy 5 różnych poziomów, co sprawia, że nawet najmłodsi (dzieci od 3 roku życia) będą zadowoleni. Poza tym mamy zieloną Ścieżkę Pod Reglami, niebieską Ścieżkę Nad Reglami i czarną Orlą Perć. Dorośli zatem również mogą dać porwać się zabawie lub zwyczajnie odpocząć i coś zjeść w cieniu wysokich drzew. 

Skansen w Osieku

Czy wszystkie muzea są nudne? Oczywiście, że nie! Jeśli chcemy zainteresować swoje pociechy kulturą ludową Wielkopolski, powinniśmy wybrać się do „żywego muzeum”, czyli do skansenu w Osieku. W czasie wizyty w sposób niezwykle ciekawy zostanie pokazane nam, jak żyli nasi przodkowie, jak przygotowywali przetwory na zimę, masło czy kawę zbożową. Zobaczymy na własne oczy proces wyrobu pieczywa – od momentu zbierania zboża, do chwili wyjęcia z pieca bochenka. Wielu rzeczy będziemy też mogli doświadczyć sami: skansen udostępnia odwiedzającym warsztat tkacki, a także organizuje imprezy, koncerty i pokazy. 

Fabryka Emocji

Oczywiście nie zawsze mamy ochotę i siły na aktywny wypoczynek. Czasem chcielibyśmy zobaczyć jakiś film czy przedstawienie, które nas poruszy lub wywoła inne pozytywne emocje. Jeśli jest tak w naszym wypadku, powinniśmy skorzystać z propozycji Regionalnego Centrum Kultury w Pile reklamującego się jako Fabryka Emocji. Instytucja ta ma specjalny repertuar dla dzieci, które na przedstawieniach teatralnych czy mądrych filmach mogą się świetnie bawić, a przy okazji rozwijać swoją wyobraźnię. 

Kolejka Wąskotorowa w Białowiślu

Kolejną zasługującą na naszą uwagę atrakcją jest kolejka wąskotorowa w Białowiślu. Jej historia sięga 1893 roku, kiedy to została zbudowana przez Niemców w celu przewozu buraków, cegieł i węgla. Dokładnie 100 lat później, w roku 1993 przestała jeździć. Na szczęście to nie koniec jej historii, ponieważ pełni teraz funkcję turystyczną. 

Możemy z niej skorzystać w każdy weekend i pokonać trasę od Białowiśla do Pobórki Wielkiej. Od czasu do czasu lokomotywa spalinowa zastępowana jest małym zabytkowym parowozem LAS. Taka przejażdżka może się okazać wielką przygodą dla naszych dzieci!

Szlak Wodny Piławy

Atrakcje w okolicach Piły są bardzo różnorodne. Dlatego też coś dla siebie znajdą również miłośnicy spływów kajakowych. Im polecamy zwłaszcza szlak Piławy, zaliczany do jednych z najbardziej malowniczych i ciekawych krajobrazowo. Można oczywiście wybrać krótsze lub dłuższe trasy, ale prawdziwi zapaleńcy być może będą chcieli przebyć cały szlak, co zajmuje ok. 6 dni. 

Rzeka o długości 82 kilometrów dzieli się na dwie części: w górnym biegu (wypływa z jeziora Komorze na Pojezierzu Drawskim) łączy malownicze jeziora Rakowo, Brody, Strzeszyn, Kocie i Pile, a w dalszej części zmienia kierunek na południe, płynąc wśród obszarów leśnych i wpadając do Gwdy w miejscowości Dobrzyca. 

Gordalina

Na koniec wspomnijmy o jeszcze jednej wodnej atrakcji w Pile, czyli o tramwaju wodnym. Żegluga po rzece Gwda wykonywana jest w okresie od 1 czerwca do 15 września. W sezonie letnim rejsu odbywają się w każdy dzień tygodnia.  Początkiem trasy jest przystań nr 3 przy Wyspie, następnie płyniemy do przystani nr 4 przy moście Zygmunta Starego lub wokół wyspy do przystani nr 3. Jeśli warunki hydrologiczne na to pozwalają, ostatni rejs płynie do przystani nr 1 na Zielonej Dolinie. Bilety kosztują kilka złotych, dlatego warto wybrać się w tę podróż całą rodziną!