po alkoholu za kolkiem pila zlapany

Miniony weekend na drogach powiatu pilskiego po raz kolejny pokazał skalę skrajnej nieodpowiedzialności kierowców. Policjanci zatrzymali aż pięciu mężczyzn, którzy prowadzili pojazdy pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Jeden z nich kierował autem mimo obowiązujących zakazów prowadzenia pojazdów mechanicznych. Teraz wszyscy odpowiedzą przed sądem.

Do jednej z najbardziej niebezpiecznych sytuacji doszło w miejscowości Zelgniewo. 34-letni mieszkaniec powiatu pilskiego kierował samochodem osobowym, którym wjechał do rowu. Na pomoc ruszył inny uczestnik ruchu, jednak szybko wyczuł od kierowcy woń alkoholu. Mężczyzna miał również problemy z poruszaniem się po opuszczeniu pojazdu. Chwilę później na miejscu pojawili się policjanci. Wstępne badania wykazały, że 34-latek nie tylko pił alkohol, ale również zażywał amfetaminę.

Tego samego dnia funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali 33-letniego kierującego oplem, który miał w organizmie niespełna promil alkoholu. Kilka godzin później policjanci Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego wyeliminowali z ruchu kolejnego kierowcę – 44-latka prowadzącego osobowego opla, u którego badanie wykazało ponad 2 promile alkoholu.

Do grona zatrzymanych dołączył także 21-letni mieszkaniec Piły. 31 stycznia, na widok policyjnego radiowozu, nagle skręcił w drogę osiedlową i zatrzymał pojazd marki Volkswagen. Jak się okazało, mężczyzna prowadził samochód mimo aktywnych zakazów kierowania pojazdami. Dodatkowo wstępne badania wskazały, że mógł znajdować się pod wpływem narkotyków.

Mimo licznych apeli o rozwagę, kolejny weekend udowodnił, że dla niektórych kierowców zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu nie ma znaczenia. Trudne warunki drogowe i jazda „na podwójnym gazie” wciąż zbierają swoje żniwo. Każda policyjna interwencja w takich przypadkach może uratować czyjeś życie.

Wszyscy zatrzymani odpowiedzą przed sądem. Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, obowiązkowy zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat, świadczenie pieniężne, a w przypadku stężenia alkoholu powyżej 1,5 promila – także konfiskata pojazdu lub jego równowartości.

Źródło: KPP Piła