Miniony weekend na drogach powiatu pilskiego po raz kolejny pokazał skalę skrajnej nieodpowiedzialności kierowców. Policjanci zatrzymali aż pięciu mężczyzn, którzy prowadzili pojazdy pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Jeden z nich kierował autem mimo obowiązujących zakazów prowadzenia pojazdów mechanicznych. Teraz wszyscy odpowiedzą przed sądem.
Do jednej z najbardziej niebezpiecznych sytuacji doszło w miejscowości Zelgniewo. 34-letni mieszkaniec powiatu pilskiego kierował samochodem osobowym, którym wjechał do rowu. Na pomoc ruszył inny uczestnik ruchu, jednak szybko wyczuł od kierowcy woń alkoholu. Mężczyzna miał również problemy z poruszaniem się po opuszczeniu pojazdu. Chwilę później na miejscu pojawili się policjanci. Wstępne badania wykazały, że 34-latek nie tylko pił alkohol, ale również zażywał amfetaminę.
Tego samego dnia funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali 33-letniego kierującego oplem, który miał w organizmie niespełna promil alkoholu. Kilka godzin później policjanci Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego wyeliminowali z ruchu kolejnego kierowcę – 44-latka prowadzącego osobowego opla, u którego badanie wykazało ponad 2 promile alkoholu.
Pilanin zatrzymany za serię kradzieży z włamaniem. Usłyszał siedem zarzutów
Podsumowanie roku 2025 - statystykiDo grona zatrzymanych dołączył także 21-letni mieszkaniec Piły. 31 stycznia, na widok policyjnego radiowozu, nagle skręcił w drogę osiedlową i zatrzymał pojazd marki Volkswagen. Jak się okazało, mężczyzna prowadził samochód mimo aktywnych zakazów kierowania pojazdami. Dodatkowo wstępne badania wskazały, że mógł znajdować się pod wpływem narkotyków.
Mimo licznych apeli o rozwagę, kolejny weekend udowodnił, że dla niektórych kierowców zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu nie ma znaczenia. Trudne warunki drogowe i jazda „na podwójnym gazie” wciąż zbierają swoje żniwo. Każda policyjna interwencja w takich przypadkach może uratować czyjeś życie.
Wszyscy zatrzymani odpowiedzą przed sądem. Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, obowiązkowy zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat, świadczenie pieniężne, a w przypadku stężenia alkoholu powyżej 1,5 promila – także konfiskata pojazdu lub jego równowartości.
Źródło: KPP Piła
