uprawnienia sep egzamin kurs

Skrót SEP oznacza Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Jest to organizacja odpowiedzialna za tworzenie kursów elektrycznych, oferująca wiele tego typu szkoleń. Aby do niej wstąpić, należy spełnić niezbyt wygórowane wymagania. Dowiedzmy się o nich więcej!

Uprawnienia SEP – czym są i kiedy będą potrzebne?

Uprawnienia SEP są często niezbędnymi wymaganiami w procesie rekrutacji do branży elektrycznej. Zdarza się też, że przydają się domowym majsterkowiczom, którzy chcą wiedzieć jak sobie radzić z drobnymi usterkami elektrycznymi.

Przejdźmy teraz do definicji tego, czym właściwie są uprawnienia sepowskie. Dzielą się one na trzy grupy: G1, G2 i G3. Mogą polegać też na eksploatacji lub wiązać się z dozorem urządzeń instalacji i sieci. Dzięki odpowiedniemu szkoleniu SEP, w legalny sposób możemy wykonywać zawód elektryka.

Uprawnienia te z pewnością przydadzą się także wtedy, gdy chcemy poszerzyć swoje kwalifikacje z myślą o konkretnym stanowisku czy awansie.

Przeczytaj też: Jak znaleźć pracę w Pile? 7 trików! | Atrakcje w Pile dla każdego

Jak uzyskać uprawnienia SEP?

Żeby uzyskać upragnione przez nas uprawnienia, powinniśmy zapisać się krótki kurs. W trakcie jego trwania zostanie przekazana nam niezbędna wiedza w wybranej dziedzinie. Na końcu jesteśmy zobligowani do zaliczenia egzaminu końcowego.

Szkolenia SEP organizowane są w całym kraju w większych i mniejszych miejscowościach, dzięki czemu dostęp do nich nie jest utrudniony. Chcąc sprawdzić, czy kurs taki organizowany jest w naszej okolicy, wystarczy wejść na oficjalną stronę Stowarzyszenia. Co ważne, szkolenia te są dostępne także przez Internet. To bardzo wygodna opcja dla tych, którzy nie chcą ruszać się z domu i tracić czasu na dojazdy.

Uzyskany po kursie certyfikat upoważnia do wykonywania dokładnie określonych prac związanych z elektryką.

Uprawnienia SEP – szczegółowe informacje

Poznajmy teraz więcej konkretów. Uprawnienia SEP nadawane są dla 2 rodzajów prac: eksploatacja lub dozór, które otrzymały oznaczenia:

  • E – eksploatacja instalacji, sieci oraz urządzeń elektroenergetycznych i gazowych;
  • D – dozór instalacji, sieci i urządzeń elektroenergetycznych i gazowych.

Wyróżnia się również trzy grupy uprawnień SEP:

  • G1 – kursy elektryczne, przeznaczone dla osób zajmujących się eksploatacją bądź dozorem urządzeń, instalacji oraz sieci elektroenergetycznych. Uprawnienia elektryczne bywają rozszerzone o urządzenia prądotwórcze przyłączone do krajowej sieci elektroenergetycznej, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną czy urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne o napięciu maksymalnie 1 kV;
  • G2 – kursy energetyczne, przeznaczone dla osób zajmujących się eksploatacją lub dozorem urządzeń, instalacji i sieci cieplnych. Uprawnienia energetyczne (cieplne) mogą skupiać się np. na turbinach parowych i wodnych, urządzeniach wentylacji, klimatyzacji i chłodniczych czy piecach przemysłowych;
  • G3 – kursy gazowe zostały przygotowane z myślą o osobach zajmujących się eksploatacją albo dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych. Uprawnienia gazowe mogą być rozszerzone o sieci gazowe rozdzielcze tj. punkty redukcyjne, stacje gazowe i gazociągi, urządzenia do magazynowania paliw gazowych, instalacje gazowe o ciśnieniu poniżej 5 kPa, przemysłowe odbiorniki paliw gazowych czy urządzenia do produkcji paliw gazowych i generatory gazu.

Jakie są wymagania i kwalifikacje do uzyskania uprawnień SEP?

Aby zdobyć uprawnienia SEP, trzeba przede wszystkim być osobą pełnoletnią i posiadać minimum podstawowe wykształcenie. Jak widać, warunki do spełnienia nie są przesadnie wyśrubowany.

Dodać w tym miejscu można, że na kurs mają możliwość zapisać się osoby indywidualne, jak i całe grupy pracowników danej firmy. Istnieje także opcja zorganizowania tak zwanego szkolenia zamkniętego, które odbywa się na terenie konkretnego przedsiębiorstwa.

Świadectwo kwalifikacyjne E i D mają okres ważności 5 lat, licząc od daty zdania egzaminu. Świadectwa natomiast są wydawane w przeciągu maksymalnie dwóch tygodni od ogłoszenia wyników.

Kurs SEP i egzamin

Cały kurs SEP trwa jedynie kilka godzin. Żeby uzyskać dokument potwierdzający zdobyte uprawnienia, powinniśmy złożyć wniosek o przeprowadzenie egzaminu przed komisją kwalifikacyjną oraz uiścić stosowną opłatę.

Egzamin przeprowadzany jest w formie ustnej i może się zakończyć wynikiem pozytywnym lub negatywnym. Po niezdanym egzaminie pomożemy przystąpić do niego ponownie, co jednak pociągnie za sobą kolejne formalności i koszty.Cena egzaminu na uprawnienia elektryczne do 1 KV wynosi obecnie 260 złotych brutto. Z kolei cena kursu zależy przede wszystkim od liczby uczestników. Im zbierze się ich więcej, tym pojedyncze koszty będą oczywiście niższe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *