forex trading logo

Zdalne nauczanie

Projekt Zdalna Szkoła

Microsoft Teams

E-dziennik

Pomóż Szkole...

Szkolne akcje/projekty

Pomoc Afryce

Doradztwo zawodowe

#Moleksiążkowepolecają

szef kuchni poleca


gimnastyka korekcyjna

LogowanieRODO

odcinek #32 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 17 lutego 2014 20:24

Z pamiętnika pewnego belfra….

 

 

„Gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi

przez uszanowanie dla darów nieba…”

 

C. K. Norwid

 

Te symboliczne słowa jednego z naszych największych poetów dźwięczą w mojej głowie zawsze wtedy, gdy czuję, że „kruszyna chleba” i szacunek do niej odchodzą w niebyt i zapomnienie. Od jakiegoś czasu mam wrażenie, że niedługo słowa Norwida będą zrozumiałe tylko dla takich idealistów jak ja i ludzi z mojego bądź starszego pokolenia.

Skąd taki wniosek? Z obserwacji szkolnej dziatwy, która nabożną czcią otacza niedopitą puszkę coca-coli, ale niedojedzoną kanapkę bez skrupułów rzuca w kąt. Gdyby jeszcze ten kąt był np. parapetem albo specjalnym pojemnikiem, to nie ma problemu. Gorzej, jeśli kromka pieczywa ląduje na podłodze, na schodach albo – po prostu – w koszu na śmieci. Ogromnie mnie to irytuje. A już najbardziej smucę się (i – nie ukrywam – złoszczę), jeśli dzieciak, którego poprosi się o podniesienie leżącego chleba, najpierw tłumaczy, że to nie jego, a potem, widząc nieustępliwość nauczyciela, podnosi go z widocznym obrzydzeniem trzymając w koniuszkach palców, by – broń Boże – nie dotknąć posmarowanej kromki. „Norwid się w grobie przewraca” – myślę w takiej sytuacji.

Bo przecież chleb to nie tylko podstawa naszej diety. To SYMBOL dostatku, dobrobytu i bezpieczeństwa. Z szacunku dla chleba i jego rangi wzięły się dziesiątki mądrych, życiowych frazeologizmów. Mówimy: „wyjechać za chlebem”, „nie samym chlebem człowiek żyje”, „z tej mąki chleba nie będzie” itd.

Czasami, gdy zdarzy się okazja, rozmawiam o tym z moimi uczniami. Przekonuję się wtedy, że chyba nie jest tak źle, jak mi się czasami wydaje. Okazuje się, że w większości domów są specjalne pojemniki na resztki pieczywa. Dzieciaki tłumaczą, że zużywa się je potem np. na dokarmianie zwierząt. Pamiętam, jak kiedyś jeden chłopiec z czwartej klasy lekko zażenowany wtrącił, że jego babcia całuje chleb zawsze wtedy, gdy spadnie na podłogę. Kilku chłopców parsknęło śmiechem, ale drugie tyle było oburzonych ich reakcją. Wtedy głos zabrała taka cicha dziewczynka z ostatniej ławki. Powiedziała, że jej mama nigdy nie kupuje krojonego chleba, tylko taki w całym bochenku, bo wtedy łatwiej zrobić z tyłu znak krzyża. Prastary polski zwyczaj, w którym wyraża się wszystko – pokora, mądrość i prostota w rozumieniu rzeczy ważnych.

„Dlaczego więc wyrzucacie chleb, gdzie popadnie”? – pytam podbudowana dziecięcymi wypowiedziami. Zwykle nikt się do tego nie przyznaje, a ja nie prowadzę dochodzenia. Nie o to chodzi. Ważne, by o tym mówić i rozbudzać w dzieciach wrażliwość na wszelkie możliwe sposoby. Sama po takiej dyskusji – tak pół żartem, pół serio – każę dzieciakom składać ślubowanie, że nigdy już nie wyrzucą chleba, a jeśli taki zobaczą – podniosą. Z realizacją bywa różnie, ale pocieszam się, że coś w tych głowach i sercach zostanie.

Wczoraj schodzę sobie z drugiego piętra. Patrzę, a na schodach piękna kanapka z wędliną wysypującą się z równiutkich kromek. I tabun dzieciaków, z których  żadne nie schyliło się, by ją podnieść. Cóż … teoria sobie, a życie sobie. Zawsze jeszcze pozostaje siła autorytetu rodzicielskiego. Dlatego - kochani Rodzice! Gadanie żadnego belfra nie zastąpi Waszego przykładu. Uczcie swoje pociechy, że chleb nie zasługuje na to, by go tak traktować. Może się kiedyś zemścić….

Oby nam go nigdy nie zabrakło.

Belferka

Poprawiony: poniedziałek, 17 lutego 2014 20:25
 

Mini galeria 2

  • Photo Title 1
  • Photo Title 2
  • Photo Title 3
  • Photo Title 4
SLIDESHOW PRO MODULE BY JT

Biuletyn Informacji Publicznej

Bezpieczny Internet

Innowacje szkolne

Orły Edukacji 2019

JESTEŚMY
Edukacja ekologiczna

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 139 gości 


Z pamiętnika pewnego belfra

Mini galeria 3


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free joomla templates ntc dedicated hosting Valid XHTML and CSS.